Opublikowany przez: Monika C. 2018-08-23 13:06:54
Autor zdjęcia/źródło: Młoda mama @pixabay
Trudne pytania, związane z samym porodem, reakcjami fizjologicznymi czy z samym pobytem w szpitalu, nękają niejedną mamę rodzącą po raz pierwszy. Nie każda ma odwagę rozwiać wszystkie swoje wątpliwości podczas wizyty u ginekologa czy w czasie rozmowy z położną. Brak zaś wiedzy w tym temacie potęguje stres i niepewność, tak niepotrzebne kobiecie podczas porodu i wizyty w samym szpitalu. Dobre przygotowanie do narodzin dziecka pozwoli uniknąć stresu i dyskomfortu, a spokojna mama to spokojny maluszek. Dlatego rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na najbardziej niekomfortowe pytania, które wstydzimy się zadać lekarzowi.
Nawet taka drobna sprawa, jak odpowiednia bielizna do szpitala, może spędzać sen z powiek młodej mamie. Wiadomo, że podczas ciąży najlepiej sprawdza się bielizna z czystej bawełny, przepuszczającej powietrze. Ale czy po porodzie również? Dla większego komfortu mamy, na czas pobytu w szpitalu i pierwszych kilku dni po porodzie, lepiej skorzystać ze specjalnych majteczek siateczkowych dla kobiet po porodzie. Można je kupić w aptekach, przez internet i w sklepach medycznych. Specjalnie zaprojektowane majteczki z przewiewnej i delikatnej tkaniny pomagają w szybszym gojeniu się ran po porodzie, umożliwiają swobodny dostęp powietrza (bardzo ważny dla uniknięcia zakażeń czy rozwoju niepożądanych infekcji) oraz ułatwia higienę – doskonale podtrzymuje podkłady higieniczne, które pochłaniają obfite krwawienie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Specjalistyczna bielizna medyczna z siatki jest dostępna w wariantach wielorazowych lub jednorazowych i kosztuje w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (po 2 pary w opakowaniu).
To pytanie nurtuje każdą młodą mamę. Bo niby wiadomo, że trzeba dbać bardziej niż zwykle. Ale jak tego dokonać kiedy ciało jest obolałe, a mama wciąż przebywa w nie zawsze przyjaznym środowisku szpitalnym? Przede wszystkim tuż po porodzie należy zapewnić sobie luźne, przewiewne ubranie (np. bawełnianą koszulę). Dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ran poporodowych. Po drugie, to higiena miejsc intymnych po każdorazowym skorzystaniu z toalety. Bardzo ważne jest częste podmywanie, czystą wodą lub wodą ze sprawdzonym wcześniej preparatem do higieny intymnej (połóg to nie czas na eksperymenty z markami – ryzyko uczulenia może zdecydowanie wydłużyć czas rekonwalescencji po porodzie). Jak najczęściej również należy zmieniać podkłady chłonące oraz korzystać z przewiewnej bielizny siateczkowej. Gdy najsilniejsze krwawienie będzie ustępować, bieliznę możemy zamienić na bawełnianą, a podkłady chłonne na mniejsze.
Pobyt w szpitalu i tak jest wystarczająco dolegliwy dla kobiety. To ważne, by mieć ze sobą wszystkie potrzebne kosmetyki i dodatkowe artykuły higieniczne. Mała szafka przy łóżku i kabina prysznicowa skutecznie ograniczają wielkość kosmetyczki. Dlatego świetnym rozwiązaniem są wersje mini kosmetyków, które zabieramy w krótką podróż lub możesz skorzystać z małych buteleczek i pojemników, do których przełożysz swoje kosmetyki (w ten sposób możesz przygotować kosmetyczkę znacznie wcześniej). W szpitalnej łazience sprawdza się kosmetyczka, którą po rozwinięciu możesz powiesić na wieszaku. Jeszcze innym pomysłem jest podzielenie artykułów higienicznych na dwie części i zapakowanie ich do dwóch małych kosmetyczek: jedną do mycia przy umywalce, drugą pod prysznicem. Pamiętaj też o ręcznikach. Więcej o tym jak spakować kosmetyczkę znajdziesz TUTAJ
Podczas porodu naturalnego kobieta ma prawo poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe. Ważny jest moment podjęcia tej decyzji gdyż nie można podać znieczulenia, gdy rozwarcie szyjki macicy podczas porodu przekracza 7 cm. Przeciwwskazaniem do takiego znieczulenia jest również małopłytkowość, co należy sprawdzić odpowiednio wcześniej. Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się za pomocą igły wbijanej między kręgi kręgosłupa. Kobieta w tym czasie musi leżeć nieruchomo na boku (mimo skurczy, musi utrzymać nieruchomą pozycję dla własnego bezpieczeństwa). Przygotowanie do znieczulenia zajmuje ok. 40 minut: najpierw przeprowadza się badanie KTG, następnie podaje znieczulenie pomiędzy jednym a drugim skurczem porodowym. Po podaniu znieczulenia kobieta musi pozostać w pozycji leżącej na płasko przez około 10-15 min. Po tym czasie znieczulenie powinno działać i prowadzone są kolejne czynności porodowe.
Pielęgnacja noworodka może wydawać się bardzo trudna, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Na szczęście w szpitalu są położne, które świetnie uczą jak należy karmić, przewijać i ubierać małego człowieczka. Już po jednym dniu wszystkie świeżo upieczone mamy świetnie sobie radzą. Pamiętaj: masz prawo o wszystko pytać. Pobyt w szpitalu trwa krotko i zrozumiałym jest, że chcesz jak najwięcej dowiedzieć się o pielęgnacji noworodku zanim wrócisz do domu. Większość pytań pojawia się w trakcie opieki. Więcej przeczytasz TUTAJ
Jak najbardziej. Personel szpitala nie ma prawa zabrania dziecka bez zgody mamy do żadnego innego pomieszczenia. Wyjątkiem są tylko sytuacje zagrożenia życia mamy lub dziecka. Bezpośrednio po porodzie, który przebiegł prawidłowo, dziecko zostaje z mamą w kontakcie ciało-do-ciała przez ok. 2h. Następnie mama może iść się wykąpać, a dziecko w tym czasie, w możliwej asyście taty, przenoszone jest do punktu noworodkowego. Tam jest mierzone i ważone, badany jest słuch, saturacja, robione są próby cukrzycowe i badania przesiewowe z krwi. Jeśli jednak mama ma ochotę towarzyszyć dziecku w punkcie noworodkowym, ma do tego prawo.
Często jest tak, że idąc do szpitala urodzić swoje pierwsze dziecko nawet nie wiesz o co pytać. Znajomość swoich praw jako pacjenta i mamy noworodka czyli Standardów Opieki Okołoporodowej (SOO) pozwoli na większy komfort przebywania w placówce szpitalnej. Będziesz zaskoczona ilością formalności i dokumentów do wypełnienia, czy zgód do podpisania. W momencie tak silnych emocji jak przyjście na świat pierwszego dziecka, bycie dodatkowo obciążaną tyloma decyzjami, może powodować dodatkowy stres. Warto więc wcześniej wiedzieć do czego mamy prawo podczas pobytu w szpitalu. Wówczas łatwiej będzie nam zweryfikować, czy opieka której doświadczamy jest wystarczająca i czy wszystkie przywileje młodej mamy są również priorytetem szpitalnego personelu. Więcej o SOO przeczytasz TUTAJ
Choć fizjologia to bardzo indywidualna sprawa każdej z mam, istnieją pewne przybliżone ramy czasowe, w których zazwyczaj powraca regularny okres po ciąży. Przyjmuje się, że po około 12 tygodniach od porodu, cykl miesiączkowy może być już regularny. Wcześniej, czyli w okresie połogu, mają miejsce obfite krwawienia poporodowe, które też trwają różnie w zależności od fizjologii danej kobiety – czasem tydzień lub dwa, w innych przypadkach nawet długo ponad miesiąc. W tym czasie gojeniu podlegają także ewentualnie założone kobiecie po porodzie szwy (wykruszają się na wkładkach i podpaskach). Występuje niekiedy dość uciążliwy ból i tkliwość obkurczającej się macicy. Obserwacji podlega również fakt, czy w macicy nie pozostał kawałek łożyska. Stwierdza to ginekolog przy pierwszej kontroli lekarskiej po porodzie, czyli po ok. 6 tygodniach od porodu. Jeśli faktycznie fragment łożyska jakimś sposobem pozostał w obkurczającej się cały czas macicy, należy udać się do szpitala na zabieg tzw. łyżeczkowania. Trzeba jednak pamiętać, że każda z mam dochodzi do siebie inaczej w okresie połogu, stąd i szacunkowe 3 miesiące od porodu na powrót okresu mogą odbiegać od przyjętej normy, zarówno w jedną jak i drugą stronę.
Ponowne rozpoczęcie współżycia to także sprawa bardzo indywidualna. Oprócz zakończenia krępującego i często jeszcze bolesnego okresu połogu, młoda mama musi poczuć się na nowo komfortowo w swoim własnym ciele. Dla jednych z nich komfort ten przychodzi szybciej, dla drugich wolniej (tu duża rola jest po stronie partnera młodej mamy, którego wsparcie i delikatne podejście – również w kontekście psychiki kobiety po porodzie – jest kluczowe). Generalnie współżycie po porodzie rozpocząć można w momencie ustąpienia krwawienia poporodowego oraz po zagojeniu się ewentualnych szwów (aby zminimalizować dyskomfort kobiety). Zazwyczaj po około 8-12 tygodniach jest to już teoretycznie możliwe, niemniej najważniejszy w tym przypadku jest komfort kobiety i jej nastawienie do powrotu do intymnej aktywności.
Możliwość ponownego zajścia w ciążę powraca niezwłocznie z powrotem regularnego miesiączkowania, a więc po około 12 tygodniach od porodu (lub wcześniej).
<<< Pierwsze badania noworodka po urodzeniu
<<< Sen noworodka: co robić by maluszek spał spokojnie WYWIAD
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.